• Činnosť špeciálneho pedagóga

• V školskom roku 2019/2020 pracuje priamo v škole školský špeciálny pedagóg Mgr. Monika Vráblová.

V NAŠEJ ŠKOLE PONÚKA:

-POMOC PRI ODHAĽOVANÍ PRÍČIN ŤAŹKOSTÍ VÝCH.-VZEL. PROCESU

-REEDUKÁCIU, STIMULÁCIU A REHABILITÁCIU ZAČLENENÝCH ŽIAKOV

-ŠPECIÁLNO-PEDAGOGICKÉ  PORADENSTVO  PRE  PEDAGÓGOV

-ŠPECIÁLNO-PEDAGOGICKÉ PORADENSTVO PRE RODIČOV

-ÚZKU SPOLUPRÁCU S ASISTENTKOU UČITEĽA

-ÚZKU SPOLUPRÁCU S CPPPaP, SCŠPP V MARTINE, S DeD NECPALY

-PROFESIJNÚ MLČANLIVOSŤ

Hlavným poslaním školského špeciálneho pedagóga ako odborného zamestnanca je poskytovať odborné špeciáno- pedagogické, terapeutické, rehabilitačné, eliminačné, poradenské a metodické služby žiakom, pedagogickým zamestnancom, rodičom (zákonným zástupcom) s cieľom maximálne podporiť a rozvíjať osobnosť žiakov a podieľať sa na optimálnom a efektívnom fungovaní školy ako systému  s dôrazom na psychické zdravie všetkých žiakov. Pri plnení jednotlivých úloh je dôležité dodržiavať individuálny prístup ku každému žiakovi, podľa druhu poruchy v jeho poznávacích schopnostiach.

Hlavnou úlohou špeciálneho školského pedagóga v záujme humanizácie procesu výchovy a vzdelávania a rozvíjania osobnosti žiakov je

Vo vzťahu k žiakom:

1. Poskytuje špeciálno-pedagogické, terapeutické a rehabilitačné služby žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (žiaci so zdravotným znevýhodnením, žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia a nadaní žiaci).
      2. Poznáva osobnosti žiakov, ich schopnosti, záujmy, postoje, osobnostné vlastnosti a motiváciu k učeniu, štýl učenia.
      3. Pozoruje žiakov jednotlivých ročníkov pri priamej práci v triede.
      4. Sleduje úrovne školskej spôsobilosti detí vstupujúcich do školy, navrhuje efektívne intervencie na rozvíjanie schopností detí.
      5. Identifikuje žiakov s poruchami učenia.

Vo vzťahu k pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom:

1. Poskytuje konzultácie, odborné poradenské služby a metodickú pomoc pedagógom.
      2. Podieľa sa na vypracúvaní individuálneho programu vzdelávania dieťaťa a na jeho výchove a vzdelávaní. Kompletizuje a uchováva dokumentácie IŹ.
      3. Predkladá  návrhy a podnety na skvalitnenie a zefektívnenie výchovno-vzdelávacej práce s deťmi so špeciálno- pedagogickými potrebami.
      4. Sprostredkuje informácie a styk s poradenskými zariadeniami alebo DeD.
      5. Spolupodieľa sa na zasadnutiach PP,MZ – prehodnocuje výchovno-vzdelávacie výsledky, ciele, obsah vyučovania u integrovaných žiakov.

Vo vzťahu k rodičom (zákonným zástupcom, iným subjektom):

1. Poskytuje rodičom (zákonným zástupcom) konzultačné a poradenské služby a ponúka spoluprácu.

Cieľom aktivít špeciálneho pedagóga je dosiahnuť skvalitnenie výchovno-vzdelávacej práce školy, zlepšenie psychického a sociálneho vývinu žiakov, ozdravenie sociálnej klímy školy.

Konzultačné hodiny pre pedagógov:                   pondelok- piatok: 12,40 - 13,30

Konzultačné hodiny pre zákonných zástupcov: pondelok-streda:  7,00 -   7,45

Administratívne práce, príprava a kontrola dokumentácie,

iné činnosti: denne: 13.00-15.00